Jak zamontować okap kuchenny

Wybór odpowiadającego wszystkim wymogom technicznym i estetycznym już za nami, okap kuchenny został zakupiony i już niedługo uwolni meble od parującego na nie tłuszczu a powietrze mieszkania od niechcianych kuchennych zapachów. Jak teraz zamontować go nad kuchenką? Czy trzeba wzywać fachowca czy można samemu sobie z tym poradzić przy pomocy prostych narzędzi i dobrej instrukcji? Oczywiście, że można, wystarczy wziąć pod uwagę kilka wytycznych i okap zawiśnie nad kuchnią spełniając swoją powinność.

 

 


 

Właściwa wysokość

To, na jakiej wysokości powinien być zainstalowany okap zależy od rodzaju kuchenki. Przy gazowej jest to około 75-80 cm nad płytą grzewczą. Zbyt nisko powieszony okap może być przyczyną zdmuchiwania płomieni lub niewłaściwego spalania gazu. Za wysoko powieszony również nie będzie spełniał dobrze swojej funkcji. Warto sięgnąć dlatego po instrukcję dołączoną do sprzętu, może być tam jasno określona wysokość, na jakiej powinien wisieć okap. Co ważne okap musi mieć dostęp do gniazdka elektrycznego, z którego będzie czerpał energię do pracy.

 

Pochłaniacze i wyciągi

Jeśli chodzi o okap kuchenny do zabudowy (np.: KERNAU KBH 07551 X w całości mieszczący się w szafce) należy zwrócić uwagę na to, by był stabilnie zamocowany, bo w przeciwnym razie będzie on chodził za głośno. Każda źle zamocowana część będzie powodowała drgania sprzętu a nierówno wiszący pochłaniacz może być przyczyna awarii jego silnika.

Urządzenia przeznaczone do działania jako wyciąg muszą być podłączone do wentylacji, aby spełniały swoją funkcję. Przewody za pomocą których to zrobimy nie mogą mieć załamań ani zbytniej długości, ponieważ mogą one spowodować zbyt głośnią pracę urządzenia i niewłaściwy ciąg powietrza.

Takich problemów nie ma z pochłaniaczem, którego nie podłączamy do wentylacji. Jego instalacja kończy się na pierwszym etapie- podłączeniu go na odpowiedniej wysokości i w pobliżu gniazdka.

W celu podłączenia wyciągu do wentylacji przydadzą się specjalne złączki (skręcane śrubami opaski) w przypadku okrągłego łącznika, a jeśli z okapu wystaje prostokątny łącznik lub nie ma go w ogóle to należy zakupić tzw.: przejściówkę. Po połączeniu przewodu z okapem wpuszczamy jego drugi koniec do komina i gipsujemy szpary w połączeniu tych elementów, by nie zostały żadne otwory. Ważne, by wykonać tę pracę wyjątkowo dokładnie, bo od niej zależy późniejsze działanie okapu kuchennego.

Jak widać nie jest to trudne zadanie, choć wymaga podstawowych umiejętności z zakresu majsterkowania czy wykonania zaprawy murarskiej. Jeśli je posiadamy z pewnością założenie okapu nie będzie trudne i niebawem zawiśnie on jako stylowa dekoracja kuchni.